132_20240523_152423.jpg

Naše jízda na turnaji elévů končí ve čtvrtfinále

O předešlém víkendu se naše družstvo Elévů zúčastnilo kvalitně obsazeného dvoudenního turnaje pod názvem “Turnaj Elévů o pohár starosty Sokola Brno 1 “, známého pod názvem Gullivers Cup. Turnaje se zůčastnilo 24 družstev, které byly rozlosovány do 4 skupin po šesti týmech, z každé skupiny první čtyři týmy postoupily do PLAY-OFF A , ostatní týmy na 5. a 6. místech se utkaly v PLAY-OFF B o 17. až 24. místo. Našimi soupeři ve skupině C byla družstva Zlín Lions, Florbal Rosice, Troopers, SK JeMoBu a Galaktikos Bratislava.

ŠSK Očov - Zlín Lions 9:0

První den zahajujeme soubojem se Zlínem. Od začátku jsme aktivnějším a lepším týmem na hřišti. Soupeře tlačíme, ale nedaří se nám proměňovat šance. Soupeř nám pomůže, když si dá vlastní gól. Tato situace nás uklidní a ještě do první přestávky si vybudujeme dostatečný náskok 7:0. Ve druhé půlce sice polevíme ve střelecké aktivitě, ale i tak přidáme další dvě branky a vyhráváme jednoznačně 9:0.


ŠSK Očov - Florbal Rosice 13:2

Po krátké pauze a změně hřiště jdeme do souboje proti týmu Florbal Rosice. Další pro nás neznámý soupeř. Dostáváme se do vedení, ale možná s pocitem, že vše půjde samo a soupeř se porazí sám. Bohužel polevíme v tempu hry a soupeř drží po první půlce pro něj přijatelný stav 4:2. Po domluvě o přestávce vyběhne na hřiště úplně jiné družstvo, které chce soupeře zničit a daří se nám to. Zpřesníme střelbu a soupeř absolutně nestíhá tempu hry. Ve druhé půlce přidáváme dalších 9 branek a vyhráváme jednoznačně 13:2.


ŠSK Očov - Troopers 6:3

Po krátké pauze na oběd nás čeká jediný soupeř, kterého známe z ligové sezóny, a to Troopers. Na začátku zápasu se dostáváme do vedení, které se nám daří udržet do první půlky. Soupeř je nepříjemný, důrazný, přesně tak, jak ho známe ze sezóny. Ve druhé půlce náš náskok navyšujeme a pak dobrou hrou držíme až do konce. Výhra 6:3 znamená splnění prvního dílčího cíle v podobě postupu do PLAY-OFF A. Ale naše ambice jsou jiné, chceme skupinu vyhrát a postoupit z prvního místa. 


ŠSK Očov - SK JeMoBu 9:2

Kdo nám v tom bude chtít zabránit v posledním sobotním zápase je rovněž neporažený tým SK JeMoBu, což je tým složený z hráčů měst Jemnice a Moravské Budějovice. Nezabrání, od začátku na soupeře tlačíme. Rychle se dostaneme do vedení a to už po celý zápas nepustíme. Daří se nám předvádět jak pěkné kombinace, tak i střelba a soupeře přejedeme 9:2.
Sobotní program je u konce a naše výsledky znamenají, že už před posledním zápasem ve skupině nás nikdo nemůže předběhnout a do PLAY-OFF A půjdeme z prvního místa naší skupiny. 


ŠSK Očov - Galaktikos Bratislava 10:4

Druhý den turnaje zahajujeme dohrávkou posledního zápasu naši skupiny C, soupeřem je slovenský tým Galaktikos Bratislava. K utkání nepřistoupíme úplně ideálně, ale i tak máme jeho průběh od začátku až do konce plně pod kontrolou a soupeři nedáme ani pomyslet na případnou výhru. Opět se nám daří nastřílet více branek a výhra 10:4 jen potvrdí naše první místo ve skupině a splnění dalšího z cílů.

Přichází nejdůležitější část turnaje a to play-off. Kdo prohraje, jede domů. Tady už není prostor na chyby, i drobné zaváhání a nekoncentrace můžou znamenat konec v tomto dobře rozehraném turnaji.
Naše první místo ve skupině C znamená, že v osmifinále narazíme na čtvrtý tým ze skupiny A. Mohlo by se zdát, že soupeř bude snadný, když byl až čtvrtý ve své skupině, ale opak je pravdou. Čeká nás tým, který v loňském ročníku obsadil celkové 5 místo, opět ze Slovenska a to FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina.


ŠSK Očov - Grasshoppers AC Uniza Žilina 6:3

Do utkání se snažíme vstoupit aktivně, jako do všech předchozích zápasů. Úkolem je vysoké napadání rozehrávky soupeře a tím ho přinutit k chybě. Podaří se nám vstřelit úvodní branku a přidat i další. Soupeř se nevzdává, snižuje na rozdíl jediné branky. Přidáváme další branku, ale scénář se opakuje a přichází snížení soupeře. Utkání rozhodne vlastní gól Žiliny, po našem výborném napadání v rohu hřiště za soupeřovu brankou, kdy přinutíme soupeře pouze odstřelit míček. Ten se o nohu brankáře odrazí do branky a bereme si zpět vedení o dvě branky. Následně přidáme další uklidňující gól a osmifinálový duel končíme výhrou 6:3. Jednoznačně pro nás nejtěžší zápas. Dobrý soupeř a tlak v podobě PLAY-OFF, který naši hráči neznají, udělal ze zápasu zážitek i pro rodiče na tribuně. 


ŠSK Očov - ŠK 1.FBC Trenčín 3:5

Postupem mezi nejlepších 8 týmu turnaje byl splněným další z cílů, ale my chceme víc, chceme se protlačit do bojů o medaile.
V cestě nám stoji soupeř z kategorie nejtěžších. Technicky a herně velice dobře hrající, do třetice za sebou slovenský ŠK 1.FBC Trenčín. Soupeře známe z pražského lednového PFC, kde náš vzájemný souboj ve skupině skončil remízou 2:2.
Utkání rozehrajeme po půlhodinové pauze v naprosto parádní atmosféře, která naše zápasy provází po dobu celého turnaje.
Oba týmy si vymění první pozdravy v podobě menších šancí a pak náhle udeří soupeř. Míček se doslova došourá pod Adamem do branky a soupeř jde do vedení. Pro nás nezvyklá situace, do teď se vše odehrávalo dle našich not a poprvé jsme na turnaji v situaci, kdy musíme dotahovat. Času je dost a po chvilce se nám opravdu podaří střelou z osy hřiště stav srovnat. Radost je obrovská a znásobí se ještě víc, když do trenčínské branky zapluje střela z naší půlky. Ještě v první půlce se nám daří obrat v náš prospěch, ale konec zápasu je v nedohlednu, ještě nás čeká spousta práce. Šance jsou na obou stranách, ale brankáři drží stav 2:1 pro nás až do první půlky.
Taktika do druhé části je jasná, pokusit se přidat třetí uklidňující gól a držet soupeře pod tlakem našeho vedení co nejdéle.
Bohužel přichází první minuta druhé půlky, která změní ráz celého zápasu. Při snaze o vstřelení třetí branky špatně rozebereme hráče při rychlém brejku soupeře a ten vyrovnává. Prostřídáme řady a jdeme bojovat dál. Soupeř si vybojuje rozehrávku v rohu za naši brankou. Bohužel míček po rozehrávce obloučkem proletí před naši branku přímo na florbalku soupeře, který ho uklidí do naší branky. Ze druhé půlky uběhlo pouze 55 sekund a změna nálady na hřišti je naprosto zřejmá. Trenčín přebírá otěže zápasu a záhy přidává další branku, která mu pro vysokou hokejku nebyla uznána. I tak je lepší na míčku a nám se nedaří otočit zápas na naši stranu. Když v půlce druhé části proletí do naši branky další střela je zle. Prohráváme o dvě branky a naše šance maří velmi dobře chytající brankář soupeře. Stahujeme hru jen na dvě trojice, bereme si time out a snažíme se dostat na dostřel. Po rychle sehrané standardní situaci snižujeme na 3:4 a naděje ožijí. Snaha je velká, ale čas nás tlačí. Půl minuty před koncem nám uteče soupeř do brejku a je nařízeno trestné střílení. Soupeř ho střelou nad ruku promění a na jeho střídačce vypuká euforie. Naše střídačka propadá do smutku. Soupeř si poslední vteřiny zápasu pohlídá a po vyrovnaném zápasu nás poráží 5:3. 

Smutek propuká naplno, zklamání je neskutečně obrovské a není možné zadržet slzy smutku. Naděje na medaile jsou v prachu, kluci se musí vnitřně poprat s něčím, co ze sezóny neznají. Porážky ke každému sportu patří, bohužel tato je obzvlášť hořká.
Naše putování turnajem teda končí na sdíleném 5.-8. místě což z 24 týmů je pěkné, ale ta myšlenka na boj o medaile nejde vyhnat z hlavy.
Turnaj nám ukázal, že můžeme hrát vyrovnané zápasy s těžkými soupeři. Pro kluky ročníku 2013 to byl poslední společný turnaj v kategorii Elévů. Přejeme jim, ať se jim v mladších žácích daří. 

Velké poděkování patří rodičům, jejich povzbuzování dodávalo klukům energii v těžkých zápasech.
Děkujeme ještě jednou všem hráčům a rodičům a budeme se těšit naviděnou v další sezóně jak na hřišti, tak v hledišti.

Související odkazy